Poradnik mieszkańca

Poradnik - ogrzewanie

W jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu w bloku i dlaczego powinniśmy to robić nawet jeśli akurat w naszym budynku nie ma możliwości zainstalowania liczników ciepła ?

Koszty ogrzewania stanowią jedną z najbardziej znaczących kosztów w naszych rachunkach niestety w przyszłości należy spodziewać się raczej dalszego ich wzrostu. Oszczędzając przyczyniamy się do obniżenia naszych opłat czynszowych.
Zazwyczaj nie zaglądamy do swoich kaloryferów. Tymczasem warto raz w roku wyczyścić grzejnik między żeberkami najlepiej przed pierwszym włączeniem w sezonie grzewczym
 Zwiększa się w ten sposób skuteczność kaloryfera.
Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem. W przeciwnym razie ciepło cały czas krąży za materiałem, zamiast ogrzewać pokój. Nie wolno zastawiać grzejnika meblami ani innymi elementami wyposażenia z tego samego powodu.
Możemy również zainstalować ekran zagrzejnikowy – czyli specjalną folię aluminiową na styropianie którą mocujemy za grzejnikiem – Dzięki temu większość ciepła kierowana jest do pokoju.
Przed sezonem grzewczym powinno się odpowietrzyć kaloryfer. Zapowietrzony kaloryfer daje bardzo małe ilości ciepła – generuje za to bardzo duże koszty.

Warto również wymienić stare okna i sprawdzić czy uszczelki w drzwiach i oknach są w dobrym stanie.

W celu sprawdzenia ich stanu, należy zamknąć wszystkie drzwi i okna, a potem sprawdzić zwilżoną dłonią czy wieje. W razie nieszczelności trzeba jak najszybciej wymienić uszczelkę. To niewielki koszt dzięki któremu możemy sporo zaoszczędzić. Warto sprawdzić też okna, które się nie otwierają, ponieważ mogą być źle zamontowane.

Jeśli temperatura jest dla nas komfortowa a ogrzewanie jest już włączone – zakręćmy grzejniki.

Wietrzenie powinno być krótkie i mocne – wówczas przedmioty w mieszkaniu nie wychłodzą się a ilość wymienionego powietrza jest taka sama jak w przypadku długiego chłodzenia.

Na czas otwarcia okien należy zakręcić kaloryfer. W innym wypadku termostat wskazuje, że w pomieszczeniu jest zimno i musi ono zostać dodatkowo dogrzane